Τετάρτη 26 Ιουλίου 2023

Δημιουργία ηχητικού χάρτη μουσικών συνόλων του ΜΣΠ

 

Στον αστερισμό των διαδρομών:

Δημιουργία ηχητικού χάρτη μουσικών συνόλων του ΜΣΠ

Διάρκεια: 2 διδακτικές ώρες

Τάξη : Α΄ Λυκείου Μουσικού Σχολείου

Ενότητα: Μάθημα επιλογής «ΗΧΟΛΗΨΙΑ»

Προεκτάσεις: Ο χάρτης μπορεί να αποτελέσει εργαλείο γνωριμίας με τα Μουσικά Σύνολα του σχολείου για τους υποψήφιους μαθητές, καθώς και για τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου.

Προηγούμενες γνώσεις: Χρήση Η/Υ, βασικές γνώσεις επεξεργασίας ήχου και εικόνας.

Προετοιμασία: Ενημέρωση και άδεια από τους γονείς των μαθητών, καθώς και από όλους τους υπευθύνους των Μουσικών Συνόλων για την βιντεοσκόπηση που πρόκειται να πραγματοποιηθεί στις τάξεις.

Σκοπός:

Το παρακάτω σενάριο αποσκοπεί στη γνωριμία και εξοικείωση των μαθητών με την έννοια του ηχητικού χάρτη. Ταυτόχρονα θα αποτελέσει πηγή ενημέρωσης και χρήσιμο υλικό για τα μουσικά είδη που διδάσκονται στο σχολείο μας.

Επιμέρους στόχοι:

·         Nα διερευνήσουν την έννοια της ηχητικής διαδρομής

·         Να μάθουν να δουλεύουν ομαδοσυνεργατικά

·         Να νιώσουν πληρότητα δημιουργώντας υλικό το οποίο θα είναι χρήσιμο για τους επόμενους μαθητές

·         Να εξοικειωθούν με τη χρήση ΤΠΕ

Απαραίτητος εξοπλισμός:

Τουλάχιστον δύο (2) υπολογιστές συνδεδεμένους στο διαδίκτυο με ηχεία, εγκατεστημένο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου και εικόνας, συσκευές αναπαραγωγής και εγγραφής ήχου και εικόνας.

Περιγραφή 1ης Διδακτικής ώρας

1η δραστηριότητα (5 λεπτά)

Οι μαθητές ενημερώνονται για τη διαδικασία που θα ακολουθηθεί.

2η δραστηριότητα (10 λεπτά)

Οι μαθητές εξοικειώνονται με την έννοια του ηχητικού χάρτη και μελετούν τις φωτογραφίες  που θα βρουν στα παρακάτω links, αφού χωριστούν σε δύο ομάδες.

Η Α΄ ομάδα μελετά την κάτοψη του πρώτου ορόφου του σχολείου καθώς και τις αίθουσες που κάνουν πρόβα τα μουσικά σύνολα:

https://content.e-me.edu.gr/wp-admin/admin-ajax.php?action=h5p_embed&id=1266060

Η Β΄ ομάδα μελετά  την κάτοψη του δευτέρου ορόφου του σχολείου καθώς και τις αίθουσες που κάνουν πρόβα τα μουσικά σύνολα:

https://content.e-me.edu.gr/wp-admin/admin-ajax.php?action=h5p_embed&id=1266066

3η δραστηριότητα: (25 λεπτά)

Η κάθε ομάδα με τη βοήθεια του χάρτη αναλαμβάνει να βιντεοσκοπήσει τα μουσικά σύνολα που βρίσκονται στις αίθουσες του ορόφου που έχει αναλάβει. Η κάθε βιντεοσκόπηση είναι καλό να μην υπερβαίνει τα 20’’ και να είναι σε μορφή webM ή Mp4 για να μπορεί να ανέβει στην πλατφόρμα e-me

Περιγραφή 2ης Διδακτικής ώρας

1η δραστηριότητα (10 λεπτά)

Οι μαθητές αποθηκεύουν τα αρχεία, που συνέλλεξαν την προηγούμενη διδακτική ώρα, στους υπολογιστές της τάξης με το όνομα του κάθε μουσικού συνόλου. Στο σημείο αυτό είναι καλό να ελεγχθεί η ποιότητα της βιντεοσκόπησης, έτσι ώστε, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, να διορθωθεί με χρήση αντίστοιχων λογισμικών (π.χ. https://clipchamp.com/en/).

2η δραστηριότητα (20 λεπτά)

Η κάθε ομάδα ανοίγει την πλατφόρμα e-me στον υπολογιστή της, μπαίνει στο εργαλείο image hotspot και δημιουργεί έναν χάρτη με τις φωτογραφίες του Α΄ και Β΄ ορόφου, όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες:


Φωτογραφία εργαλείου image hotspot (κάτοψη Α΄ ορόφου με τις θέσεις των Μουσικών Συνόλων)




Φωτογραφία εργαλείου image hotspot (κάτοψη Β΄ ορόφου με τις θέσεις των Μουσικών Συνόλων)



Κατόπιν, οι μαθητές δημιουργούν hotspots στα αντίστοιχα σημεία με το υλικό της βιντεοσκόπησης.

3η δραστηριότητα (10 λεπτά)

Οι δύο χάρτες ανεβαίνουν από τους μαθητές στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Τέλος, οι μαθητές αναστοχάζονται και συζητούν την εμπειρία τους γύρω από τη δημιουργία ηχητικού χάρτη.

 

 

Ομαδική Εργασία :

Ø  Ελισάβετ Κοντοπούλου ΠΕ7901

Ø  Αικατερίνη Πολυμενοπούλου ΠΕ7901






Δημιουργία και εκτέλεση αυτοσχέδιας γραφικής παρτιτούρας

 

Στον αστερισμό του εφήμερου:

Δημιουργία και εκτέλεση αυτοσχέδιας γραφικής παρτιτούρας

Διάρκεια: 1 διδακτική ώρα

Τάξη/ενότητα/προεκτάσεις: Θα διδαχτεί στην α γυμνασίου στην ενότητα «Ρυθμός, ήχος και χρώματα». Μπορεί, ωστόσο,  να χρησιμοποιηθεί και σε οποιαδήποτε βαθμίδα εκπαίδευσης από πολύ αρχάριους έως πολύ προχωρημένους μαθητές στη μουσική. Μπορεί να συνδυαστεί με ενότητες που αφορούν τα χαρακτηριστικά του ήχου, τη μουσική των πρωτόγονων λαών, την πειραματική μουσική, τον αυτοσχεδιασμό αλλά και μαθήματα όπως τα εικαστικά, τα μαθηματικά (γραφικές παραστάσεις, γεωμετρία) κλπ.

Προηγούμενες γνώσεις: να έχουν κατανοήσει οι μαθητές τις έννοιες του ύψους, της έντασης, της χροιάς και διάρκειας του ήχου, να μπορούν να παράγουν ήχο στοιχειωδώς σε κάποιο όργανο, να έχουν βασικές γνώσεις χρήσης υπολογιστή.

Σκοπός:

Το παρακάτω μ σενάριο αποσκοπεί στη γνωριμία και τη μελέτη γραφικής παρτιτούρας.

Επιμέρους στόχοι:

·         Να μάθουν οι μαθητές τι σημαίνει γραφική παρτιτούρα και πώς αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη μουσική

·         Nα διερευνήσουν τις έννοιες της εφήμερης τέχνης

·         Να αναπτύξουν την δημιουργικότητα και τη φαντασία τους

·         Να μάθουν να οπτικοποιούν τα χαρακτηριστικά του ήχου και να παράγουν ήχους βλέποντας σχέδια και γραφήματα

·         Να μάθουν να δουλεύουν ομαδοσυνεργατικά

·         Να νιώσουν πληρότητα εκτελώντας άμεσα ένα δικό τους δημιούργημα εφήμερης τέχνης

·         Να εξοικειωθούν με τη χρήση ΤΠΕ

 

Απαραίτητος εξοπλισμός:

Υπολογιστές συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο με ηχεία, εγκατεστημένο πρόγραμμα ζωγραφικής και σχεδίασης στον κάθε υπολογιστή (MS paint) μουσικά όργανα αυτοσχέδια ή κανονικά ανάλογα με τη διαθεσιμότητα της τάξης.

 

 

 

Περιγραφή

1η δραστηριότητα (10 λεπτά)

Οι μαθητές μαθαίνουν τι είναι μια γραφική παρτιτούρα ψάχνοντας στη Wikipedia

2η δραστηριότητα: (5 λεπτά)

Ο καθηγητής προβάλει στην τάξη παραδείγματα και συνδέσμους από το διανθισμένο ηλεκτρονικό βιβλίο της α γυμνασίου όπου αναπαράγονται γραφικές παρτιτούρες.

3η δραστηριότητα (10 λεπτά)

Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και φτιάχνουν από μία απλή παρτιτούρα στο πρόγραμμα σχεδίασης/ζωγραφικής που είναι εγκατεστημένο στους υπολογιστές τους.

4η δραστηριότητα (10 λεπτά)

Η κάθε ομάδα με τα όργανα που διαθέτει εκτελεί την παρτιτούρα που έχει φτιάξει και την παρουσιάζει στην τάξη.

5η δραστηριότητα (5 λεπτά)

Οι μαθητές αναστοχάζονται και συζητούν την εμπειρία τους γύρω από τη δημιουργία εφήμερης τέχνης εστιάζοντας στο γεγονός πως η κάθε παρτιτούρα εκτελείται με μοναδικό τρόπο κάθε φορά.

Τετάρτη 4 Απριλίου 2018


Διαθεματικό πρότζεκτ για το καλλιτεχνικό ρεύμα Μπαρόκ


Φύλλο Εργασίας  (για το μάθημα της μουσικής)
 Β και Γ Γυμνασίου
 (εργαστείτε στο wiki της τάξης σας)

Φανταστείτε πως ζείτε στην πόλη Δρέσδη της Γερμανίας στις αρχές του 18ου αιώνα (εποχή που επικρατεί ο καλλιτεχνικός ρυθμός Μπαρόκ)
                     Είστε μέλος της χορωδίας/ορχήστρας της πόλης:

Τρίτη 3 Απριλίου 2018

Η Μοντέρνα Τέχνη στο Πρώτο Μισό του 20ου Αιώνα στην Ευρώπη 

Διαθεματική Εργασία (Μουσική- Εικαστικά- Γερμανικά)



♫ Φύλλο εργασίας (1η διδακτική ώρα) για τη μουσική

Α Λυκείου

  "...Κάθε έργο τέχνης είναι το παιδί της εποχής του και σε πολλές περιπτώσεις, η μητέρα της αισθαντικότητας μας…."  
  • Σχολιάστε την παραπάνω φράση του διάσημου ζωγράφου του 20ου αιώνα Β. Καντίνσκι. 
  • Ξεσκονίστε τις γνώσεις σας γύρω από τα μεγάλα ιστορικά γεγονότα και τις μεγάλες εξελίξεις των αρχών του 20ου αιώνα με τη βοήθεια του εννοιολογικού χάρτη που προβάλλεται στο διαδραστικό πίνακα της τάξης. 
  • Χωριστείτε σε 4 ομάδες και αναζητήστε πληροφορίες που αφορούν στα κυριότερα ρεύματα των αρχών του 20ου αιώνα στην Ευρώπη. Μπορείτε, αν θέλετε, να χρησιμοποιήσετε τον σύνδεσμο: google arts and cultures. Ανοίξτε τα έγγραφα της google, φτιάξτε έναν πίνακα όπου θα περιέχονται τα εξής στοιχεία: Όνομα μουσικού ρεύματος, κύριοι εκπρόσωποι, χώρα άνθισης και βασικά χαρακτηριστικά. Αποθηκεύστε τον πίνακα στο google drive και μοιραστείτε το με τις υπόλοιπες ομάδες. 

Δευτέρα 2 Απριλίου 2018

Η Μοντέρνα Τέχνη στο Πρώτο Μισό του 20ου Αιώνα στην Ευρώπη - Θεωρητικό μέρος

 Διαθεματική Εργασία


Εικαστικά-Μουσική-Γερμανικά / Α λυκείου (2 ώρες για το κάθε μάθημα) 

Σκοπός της διαθεματικής εργασίας είναι αφενός να εμπλακεί ο μαθητής σε μία διαδικασία οικοδόμησης της γνώσης μέσα από τα διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα και αφετέρου να αποκτήσει την εμπειρία της δημιουργικής τέχνης.

Παιδαγωγική προσέγγιση
Συνεργατική, ενεργητική, βιωματική, διαθεματική και δημιουργική μάθηση.

Ο ρόλος των εκπαιδευτικών και των μαθητών
Οι εκπαιδευτικοί λειτουργούν καθοδηγητικά, ενώ συντονίζουν και εμψυχώνουν τους μαθητές. Οι μαθητές αποκομίζουν γνώσεις ενεργητικά και βιωματικά, η δουλειά στην ομάδα αφήνει περιθώρια ο καθένας να εμπλακεί στο βαθμό που μπορεί ή που επιθυμεί στην ομάδα, ενώ αναδεικνύονται και οι ιδιαίτερες δεξιότητές του μέσα από την ποικιλία των δραστηριοτήτων. Τέλος, με την ανάρτηση της δουλειάς στο ιστολόγιο του σχολείου και την παρουσίαση της δουλειάς τους στην τελική γιορτή του σχολείου, οι μαθητές αισθάνονται πως έχουν βήμα στα δρώμενα της σχολικής κοινότητας.

Κυριακή 1 Απριλίου 2018

Γιάννης Κωνσταντινίδης /Κώστας Γιαννίδης, ο συνθέτης με τη διπλή καλλιτεχνική ταυτότητα.




Ομάδα Πρότζεκτ Β’ Λυκείου Μουσικού Σχολείου Πειραιά

 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κοντοπούλου Ελίζα ΠΕ 16

Θέμα: Γιάννης Κωνσταντινίδης /Κώστας Γιαννίδης, ο συνθέτης με τη διπλή καλλιτεχνική ταυτότητα.



Η ομάδα πρότζεκτ της Β’ λυκείου του Μουσικού Σχολείου Πειραιά για τη σχολική χρονιά 2013-2014 επέλεξε να μελετήσει ένα συνθέτη που έχει την ιδιαιτερότητα να έχει γίνει γνωστός με δύο καλλιτεχνικές ταυτότητες: από τη μία πλευρά, ως Γιάννης Κωνσταντινίδης υπηρέτησε με ήθος και συνέπεια τη σοβαρή μουσική δημιουργία βασιζόμενος στον πλούτο του ελληνικού παραδοσιακού μέλους και από την άλλη, υιοθετώντας το ψευδώνυμο Κώστας Γιαννίδης, έγραψε μερικές από τις ομορφότερες μελωδίες του ελαφρού τραγουδιού, την περίοδο 1932-1960.

Τα χορικά του Μπαχ


ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
 B Λυκείου Μουσικού Σχολείου
Σχολικό έτος 2016-2017




ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: ΕΛΙΖΑ ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΠΕ 16

ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ: ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ



ΜΑΘΗΜΑ: ΑΡΜΟΝΙΑ

Τίτλος Εργασίας: Τα Χορικά (Chorales) του J.S. Bach: τα βασικά χαρακτηριστικά και το στυλ εναρμόνισής τους.

Λέξεις κλειδιά: Μπαχ, εποχή Μπαρόκ, εκκλησιαστική μουσική, προτεστάντες, εναρμόνιση χορικού, κανόνες αρμονίας.

Σκοπός της εργασίας:  Σκοπός της εργασίας μας είναι η μελέτη του ύφους και η εμβάθυνση στο στυλ εναρμόνισης των χορικών του Μπαχ.

Σύνδεση με το μάθημα της Αρμονίας: Η μελέτη του ύφους και των μορφολογικών χαρακτηριστικών των χορικών του Μπαχ θα συσχετιστεί και θα συγκριθεί με όλα όσα έχουν διδαχθεί οι μαθητές στην ύλη της αρμονίας στην α και β λυκείου.